Poradnia rodzinna czynna w poniedziałek w godz. 18:00 – 19:00.
Informacja i zapisy do poradni – poniedziałek w godz. 18:00 – 18:30 pod nr tel 22 822 18 66.
Narzeczeni, którzy przygotowują się do sakramentu małżeństwa są zobowiązani do udziału w katechezach przedmałżeńskich.
W naszej parafii przygotowanie do sakramentu małżeństwa odbywa się wg dwóch sposobów:
- Forma 10-ciu katechez: poniedziałek godz. 20:00, sala św. Cecylii.
Termin rozpoczęcia 10-ciu katechez w 2024 roku: 4 marca 2024 r. oraz 30 września 2024 r.
Chcąc wziąć udział w 10-ciu katechezach, które zaczniemy 30 września 2024 r. o godz. 20:00 należy się zapisać, gdyż jest ograniczona liczba uczestników. Spotkania już się rozpoczęły, dlatego zakończyły się zapisy.
- Kurs przedmałżeński RADOŚĆ i NADZIEJA ( RiN )
4 października 2024 roku w parafii św. Jakuba rozpocznie się kurs dla Narzeczonych RADOŚĆ i NADZIEJA.
Kurs składa się z 8 spotkań odbywających się w piątki w godz. 18:30 – 21:30 (7 spotkań) i w niedzielę w godz. 18:00 – 21:00 (ostatnie spotkanie). Zapisy na kurs rozpoczniemy 4 września 2024 r.
Co zyskasz biorąc udział w tym kursie?
- Kameralną atmosferę i komfort pracy w małej grupie;
- Cotygodniową randkę dzięki poświęceniu większości czasu na wzajemne zrozumienie się zamiast klasycznych wykładów;
- Możliwość lepszego poznania się nawzajem dzięki prowadzeniu zajęć metodą warsztatową i zastosowaniu dialogu w parach;
- Czas na modlitwę za siebie nawzajem.
Plan kolejnych spotkań
4.10.2024 – sesja warsztatowa “Po co nam małżeństwo?”
11.10.2024 – sesja warsztatowa “Czy my się znamy?”
18.10.2024 – sesja warsztatowa “Czy to ty?”
25.10.2024 – sesja warsztatowa “Jak ja ciebie kocham?”
1.11.2024 – przerwa
8.11.2024 – sesja warsztatowa “Co dalej po ślubie?”
15.11.2024 – sesja warsztatowa “Dlaczego potrzebny nam Bóg?”
22.11.2024 – wykłady „Odpowiedzialne rodzicielstwo” oraz „Prawne aspekty sakramentu małżeństwa”
24.11.2024 (niedziela) – Skupienie końcowe – „Życie łaską sakramentu małżeństwa”
Przed pierwszym spotkaniem i po każdym kolejnym narzeczeni realizują zadania domowe, które są integralną częścią kursu.
Zapisy i uwagi organizacyjne
- Ze względu na pracę metodą warsztatową w kursie mogą uczestniczyć wyłącznie PARY Narzeczonych – nie ma możliwości udziału pojedynczych osób.
- Do ukończenia kursu niezbędne jest 100% obecności obojga Narzeczonych. Jeśli praca lub inne zobowiązania nie dają Państwu pewności uczestnictwa w pełnych 8 spotkaniach, prosimy o znalezienie innego kursu lepiej dostosowanego do Państwa grafiku czasowego.
- Na koniec kursu wydawane jest zaświadczenie o jego ukończeniu.
- Podczas spotkań uczestnicy mogą skorzystać z kawy, herbaty i ciastek. Nie przewidujemy posiłków, ale można zabrać ze sobą kanapki itp.
- Są przygotowane materiały dla Narzeczonych, których koszt wynosi 35 zł od osoby i będzie je można nabyć na pierwszym spotkaniu. Za udział w kursie będzie na koniec zbierana dobrowolna ofiara.
- Zgłoszenia oraz pytania dotyczące kursu należy kierować na adres rinujakuba@gmail.com. W zgłoszeniu powinno znajdować się:
– Imię, nazwisko oraz adres e-mail Narzeczonej
– Imię, nazwisko oraz adres e-mail Narzeczonego
Wysłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z przyjęciem na kurs. Należy oczekiwać maila z ankietą wstępną, którą należy jak najszybciej odesłać.
O przyjęciu decyduje kolejność przesłania wypełnionych ankiet wstępnych. Nie zwlekaj z jej wypełnieniem!
- Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia przyjmujemy od 4 września 2024 r. do wyczerpania miejsc.
Prowadzący:
ks. Henryk Bartuszek
Joanna i Piotr Olędzcy
Irena i Piotr Grudzińscy
__________________________________________________________________
OGÓLNE – PODSTAWOWE INFORMACJE DLA NARZECZONYCH
1. Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia stałego lub tymczasowego zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej.
2. Pierwsze spotkanie w kancelarii związane jest z rezerwacją terminu ślubu (…tzn. im wcześniej tym lepiej…). Następnie, najlepiej około pół roku przed planowanym terminem ślubu, narzeczeni zgłaszają się do kancelarii parafialnej (tzw. dane na zapowiedzi). Przedstawiają: dowody osobiste i aktualne świadectwa chrztu świętego (z zaznaczeniem, że do ślubu kościelnego). Świadectwa powinny zawierać informacje dotyczące przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wdowcy przedstawiają świadectwa zgonu zmarłego współmałżonka.
3. Duszpasterz przeprowadza rozmowę z narzeczonymi i sporządza protokół wg prawa kanonicznego. Celem rozmowy jest zbadanie, czy narzeczeni pragną zawrzeć małżeństwo zgodnie z nauką Kościoła, czy są stanu wolnego, czy nie zachodzą między nimi kanoniczne przeszkody do zawarcia małżeństwa oraz omawia się sprawy związane z przygotowaniem do małżeństwa.
4. Zawarcie ślubu kościelnego związane jest z zawarciem związku cywilnego ze względu na cywilne skutki małżeństwa. Zachęcamy do zawarcia małżeństwa w formie ślubu „konkordatowego”. W tym wypadku należy przed ślubem kościelnym przedstawić z USC zaświadczenie konkordatowe, które jest ważne sześć miesięcy od daty wydania. Jeśli narzeczeni zawarli związek cywilny przed ślubem kościelnym to przedstawiają w kancelarii skrócony odpis aktu małżeństwa z USC.
5. Narzeczeni są zobowiązani do uczestnictwa w katechezie przedmałżeńskiej oraz do trzech spotkań w parafialnej poradni rodzinnej. Otrzymują od swego duszpasterza indeksy, w których poświadcza się udział w poszczególnych spotkaniach oraz wizyty w poradni rodzinnej.
6. Przed zawarciem małżeństwa wygłasza się przez dwie niedziele zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w innej parafii kieruje duszpasterz, który sporządził protokół przedślubny.
7. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni przystąpić do tego sakramentu przed zawarciem małżeństwa.
8. Sakrament małżeństwa wymaga od narzeczonych duchowego przygotowania i przyjęcia go w stanie łaski uświęcającej. Dlatego Kościół wzywa narzeczonych, żeby przystąpili do sakramentu pokuty dwukrotnie: zaraz po zgłoszeniu do protokołu przedślubnego i przed ślubem.
9. Ślub odbywa się z zasady w parafii, gdzie został spisany protokół przedślubny. W uzasadnionych przypadkach można zawrzeć małżeństwo w innym kościele parafialnym, po uzyskaniu od swego proboszcza zgody, zwanej licencją. Licencję wystawia się po ukończeniu katechez przedślubnych i wizytach w poradni rodzinnej oraz po wygłoszeniu zapowiedzi.
10. Akt zawarcia małżeństwa spisuje się w kancelarii parafii, w której odbędzie się ślub.
W tym celu narzeczeni, w uzgodnionym terminie, zgłaszają się do kancelarii i przedstawiają: zaświadczenie z USC do ślubu „konkordatowego” (3 egzemplarze) lub świadectwo zawartego już związku cywilnego oraz – gdy zawierają małżeństwo poza własną parafią – licencję z parafii, gdzie był sporządzony protokół przedślubny, a także, jeśli wcześniej tego nie uczynili, świadectwo ukończenia katechizacji przedmałżeńskiej. Podają również dane swoich świadków (imię i nazwisko, wiek, adres, zawód).
11. Zgodnie z powszechną praktyką, z okazji zawarcia małżeństwa składa się ofiarę pieniężną na rzecz Kościoła. W wypadku ślubu na podstawie licencji, czwarta część sumy przeznaczonej na ten cel przypada parafii, która licencję wystawia.
12. Praktykujący katolicy zawierają małżeństwo podczas Mszy świętej, jeśli pozwala na to organizacja liturgii w świątyni. Wykonywanie zdjęć i filmowanie podczas ślubu przez uprawnione osoby, a także miejsce składania życzeń, należy uzgodnić z ks. proboszczem.