80. rocznica wybuchu II wojny światowej…

   XXII  Ndz zwykła  1 IX 2019 r.

  1. W 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej módlmy się o pokój na świecie. Księża biskupi podjęli decyzję, aby w całej Ojczyźnie dziś o godz. 14:00 rozległy się dzwony upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej. Bożemu Miłosierdziu powierzajmy Wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny.
  2. Od dziś znów sprawujemy Eucharystię o godz. 17:00 – i w niedziele i w dni powszednie. Kancelaria parafialna od jutra czynna będzie przed i po południu.
  3. Zapraszamy dzieci na uroczyste błogosławieństwo z racji nowego roku szkolnego i katechetycznego w przyszłą niedzielę o godz. 11:30.
  4. Dziś I niedziela miesiąca – zapraszamy na nieszpory o godz. 18:00..
  5. Jutro, jak w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca, modlimy się za naszych zmarłych.  Wypominki od godz. 18:00, a o godz. 19:00 Msza za zmarłych poleconych w wypominkach rocznych.
  6. We wtorek w Liturgii wspominamy św. Grzegorza Wielkiego.
  7. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Spowiadamy w piątek od 6:00 do 12:00 i od 15:00 do 19:00. Zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu od 9:30 do 19:00.
  8. Prace konserwatorskie przy murach naszej świątyni zmierzają ku końcowi. Serdecznie dziękujemy Wszystkim za ofiary, które w ostatnim czasie zostały złożone na renowację murów ale dalej poszukujemy sponsorów dla naszych prac renowacyjnych. Prosimy wszystkich o modlitwę, byśmy mogli dobrze i bezpiecznie zakończyć prace zaplanowane na ten rok.
  9.  Kończą się wakacje. Dzieciom, młodzieży, nauczycielom i katechetom życzymy Bożego błogosławieństwa na nowy rok szkolny i katechetyczny.  Wszystkim Parafianom i Gościom życzymy spokojnej i bezpiecznej niedzieli.

ZE WSPÓLNEJ PAMIĘCI RODZI SIĘ INSPIRACJA DLA WSPÓLNEJ TERAŹNIEJSZOŚCI I PRZYSZŁOŚCI

Słowo niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

80 lat temu narodowosocjalistyczne Niemcy rozpętały drugą wojnę światową. Pierwsze bomby zostały zrzucone w piątek 1 września 1939 roku na miasto Wieluń przynosząc bolesne straty i zniszczenia. Zginęło lub zostało rannych wielu cywilów. Również szpital i jego bezbronni pacjenci ucierpieli.

Tym samym Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej cierpiąc prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej. W Wieluniu rozpoczęła się straszliwa katastrofa II wojny światowej, która dotknęła Polskę i wiele innych narodów.

W 80. rocznicę wybuchu wojny pamiętamy o milionach ludzi, którzy padli ofiarą zbrodniczego systemu nazistowskiego. Zdajemy sobie sprawę z bólu, który wycierpiały ofiary i ich bliscy i który jest odczuwany po dziś dzień. Wojna spowodowała dalsze wielkie szkody i cierpienia ludzi, szczególnie z powodu przesiedleń: miliony Polaków, a następnie Niemców, musiały opuścić swoje domy i szukać nowej ojczyzny. Aby przezwyciężyć to cierpienie i jego bolesne wspomnienia, wszyscy musimy szczerze uczestniczyć w procesie pojednania między naszymi narodami. W tym celu czerpiemy siłę z odwagi polskich biskupów, którzy zaprosili Niemcy i Polskę w 1965 roku, by z determinacją poszukiwały prawdy i podążały ścieżkami pojednania. Ich przesłanie, znane zwłaszcza ze słów „wybaczamy i prosimy o przebaczenie”, otworzyło nowy rozdział w stosunkach między naszymi narodami, a niemieccy biskupi z wdzięcznością przyjęli wyciągniętą dłoń. Dziś okazujemy wszystkim, którzy rozpoczęli ten szczery dialog, nasz najgłębszy szacunek.

Osiemdziesiąt lat po wybuchu wojny dzisiejsze pokolenie w Polsce i Niemczech, a także w całej Europie, może doświadczyć wielu zmian na lepsze. Uznajemy jednak, że z owocami pojednania należy postępować w sposób odpowiedzialny; nie wolno ich lekkomyślnie narażać ze względu na interesy polityczne. Dlatego w tym szczególnym momencie historycznym wzywamy, aby nasze relacje nigdy nie były naznaczone przemocą, wzajemnym podejrzeniem lub niesprawiedliwością. Od nas dzisiaj zależy umacnianie i pogłębianie w różnorodności podstaw jedności Europy, zbudowanej w imię powszechnych praw człowieka. Jako Kościół jesteśmy wdzięczni za inicjatywy, które Polska i Niemcy – często wraz z innymi sąsiednimi krajami – podejmują stawiając czoła wyzwaniom naszych czasów. Apelujemy do wszystkich, aby czerpali ze zbiorowej pamięci przeszłości, obciążonej przemocą i niesprawiedliwością, siłę i inspirację do dalszych wspólnych działań na rzecz pokoju i jedności.

Przy tym ufamy w pomoc Pana Boga, któremu powierzamy nasze narody i wszystkie narody Europy, a także całą ziemię. Wzywamy do modlitwy w intencji pokoju na świecie podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych 1 września. Prosimy również wszystkich wierzących, aby w swoich osobistych modlitwach wzywali o zaprzestanie wszelkich konfliktów i wojen, wszelkiego terroru i wszelkiej przemocy oraz błagali o pokój dla wszystkich ludzi. Niech Maryja, Królowa Pokoju, wspiera nas w naszych prośbach i modlitwach swoim wstawiennictwem u swego Syna Jezusa Chrystusa.