VII Niedziela zwykła 19 II 2023 r.
APEL PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI W ZWIĄZKU Z PIERWSZĄ ROCZNICĄ AGRESJI ROSYJSKIEJ NA UKRAINĘ
W piątek 24 lutego br. minie rok od zbrodniczej napaści Rosji na Ukrainę. Do tej pory wojna pochłonęła setki tysięcy osób, nie tylko żołnierzy, ale również cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia.
W ewangelicznym geście miłosiernego samarytanina, otworzyliśmy z hojnością nasze domy i serca. Granice Polski przekroczyło 8,5 mln uchodźców wojennych, a duża część z nich znalazła w naszej ojczyźnie pomoc i schronienie. Osoby prywatne oraz instytucje przystąpiły do niesienia pomocy potrzebującym.
Kościół w Polsce, za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia w różnej formie ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy w postaci udzielenia schronienia, posiłków, paczek żywnościowych i darów rzeczowych oraz wsparcia integracyjnego wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas udziela wsparcia rzeczowego w Ukrainie, wysyłając transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.
Po roku bohaterskiej obrony Ukrainy wojna trwa nadal, przynosząc kolejne ofiary i dalsze zniszczenia. Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy. Z tego powodu, zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej, zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny.
Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy.
+ Stanisław Gądecki, Arcybiskup Metropolita Poznański, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
OGŁOSZENIA PARAFIALNE:
- Dziś rozpoczynamy w Kościele Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to okazja dla nas wszystkich, aby zwiększyć zaangażowanie w działania abstynenckie i trzeźwościowe. Ważne jest także, aby na nowo odkryć wielką wartość okresowych lub stałych przyrzeczeń abstynenckich. Kościół zachęca nas do troski o trzeźwość w naszych domach i rodzinach.
- W najbliższą środę przypada ŚRODA POPIELCOWA, którą rozpoczynamy Wielki Post. W ŚRODĘ POPIELCOWĄ Msze Św. z obrzędem posypania popiołem będą o godz. 6:00; 7:00; 8:00; 9:00; 10:00 oraz 16:00; 17:00; 18:00; 19:00 i 20:15. Przypominamy, że w środę popielcową obowiązuje post ścisły. Kancelaria w środę nie będzie czynna.
- W piątek, w 1 rocznicę rozpoczęcia wojny na Ukrainie, zachęcamy do postu i modlitwy w intencji pokoju oraz do włączenia się w modlitwę-nowennę w tych intencjach m.in. podczas Drogi Krzyżowej. Od soboty natomiast zapraszamy na Różaniec po zakończeniu Mszy Świętej o godz. 17:00 oraz na modlitwy o pokój na Ukrainie.
- Zapraszamy w piątek na DROGĘ KRZYŻOWĄ: dzieci-godz. 16:30; dorośli-godz. 17:40; młodzież i studenci-godz. 20:00.
- Trwają ferie zimowe. Módlmy się o bezpieczny odpoczynek dla dzieci i młodzieży.
- W najbliższą sobotę odbędzie się spotkanie biblijne, które prowadzi pani prof. Barbara Strzałkowska. Zapraszamy o godz. 11:00 do sali św. Faustyny.
- Zachęcamy do przekazania 1,5 % na Caritas Archidiecezji Warszawskiej z przeznaczeniem na Zespół Charytatywny w naszej parafii.
- Zachęcamy do nabywania książek i prasy katolickiej m.in. Niedzieli, Gościa Niedzielnego, Idziemy. W kiosku można też nabyć najnowszą książkę ks. Profesora Waldemara Chrostowskiego pod tytułem „Niech wasza mowa będzie tak, tak, nie, nie”. Książkę serdecznie polecamy.
- Szczęśliwie zakończyliśmy remont elewacji Kościoła. Teraz trzeba trochę uwagi poświęcić na wnętrze naszej świątyni. Chcemy w pierwszej kolejności zająć się prezbiterium, gdyż malowidła w prezbiterium są w złym stanie i należy podjąć się ich renowacji. Prace w prezbiterium planujemy realizować w dwóch etapach: pierwszy etap to malowanie kopuły, a drugi etap to renowacja malowideł. Liczymy, że uzyskamy dotację na malowidła w prezbiterium. Natomiast przed renowacją malowideł trzeba pomalować kopułę w prezbiterium i póki co musimy to uczynić własnym sumptem. Prace przy malowaniu kopuły chcemy wykonać już w marcu. Natomiast renowację malowideł w prezbiterium rozpoczniemy po Wielkanocy i te prace potrwają dłużej. Ufajmy, że Boża Opatrzność będzie nas prowadziła.
- Wszystkim życzymy dobrej niedzieli.
Z Dzienniczka Świętej siostry Faustyny
Gorąco proszę Pana, aby raczył wzmacniać wiarę moją, bym w życiu codziennym i szarym nie kierowała się usposobieniem ludzkim, ale duchem. O, jak wszystko ciągnie człowieka do ziemi, ale wiara żywa utrzymuje duszę w wyższych sferach, a miłości własnej przeznacza miejsce dla niej właściwe – to jest ostatnie.(Dz.210)