Uroczystość NMP Królowej Polski

Uroczystość  NMP Królowej Polski  3 V 2018 r.

 

  1. Obchodzimy dziś Uroczystość NMP Królowej Polski, a także rocznicę Konstytucji 3 Maja. Bogu dziękujemy za Maryję i Jej potężne wstawiennictwo w historii naszego narodu. Z wielką pokorą powierzajmy Jej matczynej opiece Kościół i Ojczyznę.
  2. Nabożeństwa Majowe dziś o godz. 18:00, a w dni powszednie o godz. 17:30.
  3. Jutro I piątek miesiąca – spowiadamy od 6:00 do 9:00 i od 15:00 do 19:30.
  4. Jutro możemy skorzystać z dyspensy i spożywać pokarmy mięsne.
  5. Pamiętajmy o maturzystach, którzy jutro rozpoczną czas egzaminów –módlmy się o potrzebne dla Nich dary Ducha Świętego.
  6. Nasz parafianin, diakon Bartłomiej Michalski, alumn VI roku Seminarium Duchownego w Warszawie, dnia 26 maja otrzyma święcenia PREZBITERATU w Katedrze Warszawskiej o godz. 10:00. Polecamy Go modlitwom całej parafii. Uroczystą Mszę Świętą PRYMICYJNĄ Ksiądz Neoprezbiter odprawi w naszej świątyni 27 maja o godz. 13:00, na którą już dziś serdecznie zapraszamy.
  7. W czasie wakacji będzie organizowany dla dzieci od klasy II do VI wyjazd do Motycza Leśnego (koło Lublina) w terminie od 9 do 17 Koszt wyjazdu 1100 zł. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Zapisy u s. Tymoteuszy, w kancelarii lub zakrystii.
  8. Wszystkim życzymy dobrego czasu pod opieką Maryi.

 

Uroczystość NMP Królowej Polski nawiązuje do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza – powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Święto zostało ustanowione na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary.   Przykładem może być „Bogurodzica”, najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu.

W czasie najazdu szwedzkiego, 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej król Jan Kazimierz złożył uroczyste Śluby, w których m.in. zobowiązywał się szerzyć cześć Maryi, wystarać się u papieża o pozwolenie na obchodzenie Jej święta jako Królowej Korony Polskiej, a także zająć się losem chłopów i zaprowadzić w państwie sprawiedliwość społeczną. Temu uroczystemu wydarzeniu towarzyszyło odśpiewanie litanii do Najświętszej Maryi Panny. Nuncjusz apostolski dodał do tej modlitwy wezwanie „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami”, które zgromadzeni biskupi i senatorowie trzykrotnie powtórzyli.

Szczególne związanie kultu Maryi, Królowej Korony Polskiej, z Jasną Górą nastąpiło 8 września 1717 r., kiedy to dokonano koronacji jasnogórskiego obrazu, co uznano za koronację Maryi na Królową Polski.

W 300. rocznicę królewskich ślubów nową ich wersję opracował przebywający wówczas w miejscu internowania Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Jasnogórskie Śluby Narodu – po uwolnieniu Prymasa – złożył uroczyście na Jasnej Górze Episkopat Polski 26 sierpnia 1956 r. w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej w obecności miliona wiernych. 10 lat później, 3 maja 1966 r. tam właśnie odbyły się centralne uroczystości milenijne chrztu Polski. Dokonano wówczas aktu zawierzenia Matce Bożej i powierzenia narodu polskiego Jej opiece na kolejne 1000 lat.