XXIV Ndz 14 IX 2014 r.

 

 1. Dziś obchodzimy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego
 2. Ofiary zebrane dziś na tacę przeznaczamy na potrzeby Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Bóg zapłać za okazaną życzliwość.
 3. Od dziś przez cały ten tydzień obchodzimy IV Tydzień Wychowania pod hasłem: Prawda fundamentem wychowania. W liście pasterskim na Tydzień Wychowania biskupi zaapelowali o odwagę i zapał w wychowywaniu do prawdy. Bądźmy wychowawcami i przez modlitwą i przez styl naszego życia. 
 4. W Liturgii obchodzimy jutro wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej, w środę św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, a w czwartek święto św. Stanisława Kostki.
 5. Spotkanie Dzieła Modlitwy Różańcowej za Dzieci dziś w KZP  po Mszy św. o godz. 11:30.
 6. Zapraszamy dziewczynki do śpiewania w dziecięcej scholii parafialnej. Próby odbywają się w niedzielę o godz. 10:30 w sali Niepokalanej.
 7. Zapraszamy chętne dziewczynki od klas III na spotkania bielanek, które będą się odbywać w piątki o godz.16:30 w sali Niepokalanej.
 8. Zapraszamy młodzież w wieku licealnym na rekolekcje ewangelizacyjne w Zielonce w dniach 26-28 września. Początek w piątek o 18:00. Zakończenie w niedzielę około południa. Zapisy i szczegółowe informacje u ks. Marcina.
 9. Zapraszamy kandydatów na ministrantów czyli chłopców od III klasy na spotkanie w przyszłą niedzielę o godz. 12:30 do Kaplicy Zmartwychwstania.
 10. W tym tygodniu odbędą się kolejne spotkania dla młodzieży, która przygotowuje się do Sakramentu Bierzmowania. Zapraszamy młodzież w poniedziałek lub wtorek, czyli tak jak przed wakacjami, o godz. 18:00. Jednocześnie informujemy, że uroczystość Bierzmowania w naszej parafii  odbędzie się 28 października o godz. 17:00.
 11. W czwartek przypada rocznica śmierci śp. Księdza prałata Henryka Żochowskiego – zapraszamy na Mszę świętą o godz. 9:00.
 12. Studenci poszukują niedrogich pokoi i mieszkań na nowy rok akademicki. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i kancelarii.
 13. W sobotę, 20 września, w naszej parafii odbędzie się Msza św. połączona z modlitwami o uzdrowienie i uwolnienie. Mszę Świętą oraz modlitwy poprowadzi ks. Jacek Fijałkowski, nasz wikariusz. Początek o godz. 19.00.
 14. Z racji 70-ej rocznicy Powstania Warszawskiego Środowisko Żołnierzy AK IV Obwód Ochota oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zapraszają na spacer Śladami Powstania 1944 r. na terenie dzielnicy Ochota. Spacer z przewodnikiem odbędzie się w sobotę 20 września 2014 r. , godz. 11:00. Miejsce zbiórki: pl. Narutowicza, obok kościoła parafii św. Jakuba. Czas trwania: około 3 godz.
 15. W przyszłą niedzielę na terenie kościelnym będzie ustawiony tzw. słuchobus i będzie można skorzystać w godz. 8:00 – 15:00 z bezpłatnego badania słuchu.


XXIII NDZ 7 IX 2014 r.

 1. Dziś I niedziela miesiąca – zapraszamy na Nieszpory i procesję eucharystyczną o godz. 18:00.
 2. Zespół  Charytatywny zbiera dziś do puszek ofiary na przybory szkolne dla najbardziej potrzebujących w naszej parafii. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę na ten cel.
 3. Spotkanie Zespołu Charytatywnego odbędzie się jutro o godz. 17:00 w KZP.
 4. W Liturgii obchodzimy jutro Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (w naszej tradycji zwane Świętem Matki Bożej Siewnej), a w sobotę wspomnienie św. Jana Chryzostoma.
 5. Zapraszamy najmłodsze – przedszkolne dzieci na Mszę Świętą do sali świętej Faustyny w każdą niedzielę o godz. 11:30, natomiast Msza Święta dla dzieci szkolnych również o godz. 11:30, ale w Kościele.
 6. Poświęcenie tornistrów dla najmłodszych dzieci odbędzie się dziś podczas Mszy Świętej o godz. 11:30.
 7. Zapraszamy dziewczynki do śpiewania w dziecięcej scholii parafialnej. Próby odbywają się w niedzielę o g. 10:30 w sali Niepokalanej.
 8. Zapraszamy chętne dziewczynki od klas III na spotkania bielanek, które będą się odbywać w piątki o godz.16:30 w sali Niepokalanej.
 9. Dziś po Mszy św. o godz. 11:30 spotkanie w KZP dla rodziców ministrantów.   
 10. W przyszłą niedzielę pierwsze spotkanie po wakacjach Dzieła Modlitwy Różańcowej za Dzieci. Zapraszamy tych, którzy już należą i nowe chętne osoby. Spotkanie w KZP  po Mszy św. o godz. 11:30.
 11. Zapraszamy w tym tygodniu młodzież, która przygotowuje się do Bierzmowania. Tak jak przed wakacjami spotkania są w poniedziałek i wtorek o godz. 18:00. Informujemy, że uroczystość Bierzmowania odbędzie się 28 października o godz. 17:00.
 12. Zapraszamy młodzież w wieku licealnym na rekolekcje ewangelizacyjne w Zielonce w dniach 26-28 września. Początek w piątek o 18:00. Zakończenie w niedzielę około południa. Zapisy i szczegółowe informacje u ks. Marcin.
 13. Studenci poszukują mieszkań na nowy rok akademicki – zgłoszenia można składać w zakrystii lub kancelarii.
 14. Jutro wypominki od godz. 18:00, a o 19:00 Msza za zmarłych.
 15. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli.


XXII NDZ 31 VIII 2014 r. ADORACJA jutro od godz. 9:30…

  

 1. Serdecznie witamy w naszej parafii nowego wikariusza ks. Jacka Fijałkowskiego. Życzymy Mu Bożego błogosławieństwa i opieki św. Jakuba.
 2. W  Liturgii wspominamy jutro bł. Bronisławę, a w środę św. Grzegorza Wielkiego.
 3. W tym tygodniu przypada I piątek miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu w godz. 9:30 – 19:00, sakrament spowiedzi od 6:00 do 12:00 oraz od 15:00 do 19:00.
 4. W sobotę kapłani udadzą się do chorych.
 5. Jutro przypada 75 rocznica wybuchu II wojny światowej. Msza święta za poległych w obronie Ojczyzny zostanie odprawiona jutro o godz. 9:00.
 6. Z inicjatywy środowisk obrony życia w dziewięciu kościołach Warszawy rozpoczęła się dziś dziewięciodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji poczętego życia i o pokój w świecie. W naszej parafii ADORACJA rozpocznie się jutro o godz. 9:30 i potrwa do wtorku do godz. 6:00.   Serdecznie zachęcamy do udziału w adoracji i prosimy o zapisywanie się na poszczególne godziny i w ciągu dnia i nocy – można się zapisać w zakrystii i pod chórem. Od godz. 20:00 do 24:00 będzie też trwał dyżur kapłanów w konfesjonale.  
 7. Kończą się wakacje. Rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Zapraszamy dzieci i młodzież na Mszę Świętą w I piątek miesiąca o godz.17:00, by upraszać Boże bł. na nowy rok szkolny. Możliwość skorzystania ze spowiedzi w piątek od godz. 16:00.
 8. Młodzież z LO im. Słowackiego zapraszamy we wtorek o godz. 8:00.
 9. Poświęcenie tornistrów odbędzie się w przyszłą niedzielę o godz. 11:30.
 10. Od dziś znów jest odprawiana Msza św. o godz. 17:00.  
 11. Zapraszamy na spotkanie powyjazdowe dzieci, które były w wakacje z siostrą Tymoteuszą w Dąbrowicy. Spotkanie odbędzie się w środę o godzinie 18:00 w sali św. Faustyny - zapraszamy również i rodziców.
 12. Z racji jutrzejszej adoracji, Wypominki przenosimy na przyszły poniedziałek o godz. 18:00.
 13. Nasza parafia organizuje w sobotę 6 września 2014 r. pielgrzymkę do sanktuarium w LICHENIU. Wyjazd w sobotę o godz. 6:00. Należy zabrać ze sobą prowiant, coś od deszczu i wygodne buty. Prosimy o podanie nru pesel i wniesienie opłaty.
 14. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli.


XXI Ndz 24 VIII 2014 r.

 

 1. W tym tygodniu przewidziane są zmiany duszpasterskie w naszej archidiecezji. Informujemy, że odchodzi z naszej parafii ks. Andrzej Łaguna, który został skierowany na rezydenta do parafii św. Franciszka na Okęciu.   Serdecznie dziękujemy ks. Andrzejowi za posługę duszpasterską przez sześć lat w naszej parafii i życzymy bożego błogosławieństwa w nowej parafii.     Nowym wikariuszem został mianowany ks. Jacek Fijałkowski, który od 26 sierpnia rozpocznie posługę w naszej parafii.
 2. W tym tygodniu we wtorek 26 sierpnia przypada Uroczystość Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej, w środę wspomnienie św. Augustyna, w czwartek św. Moniki, a w piątek wspomnienie męczeństwa św. Jana Chrzciciela.
 3. Episkopat Polski, w związku z nasileniem prześladowań chrześcijan w Iraku i Syrii, najbliższy wtorek, 26 sierpnia, w Uroczystość Matki Boskiej Częstochowkiej,  ustanawia Dniem Modlitw za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie.   Biskupi zachęcają do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Proszą także o podjęcie praktyk pokutnych, aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich.
 4. Z inicjatywy środowisk obrony życia w dziewięciu kościołach Warszawy rozpocznie się 31 VIII dziewięciodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji poczętego życia. Także nasza parafia została zaproszona do udziału w adoracji – nam przypadł termin od 1 września od godz. 9:30 do 2 września do godz. 6:00.   Serdecznie zachęcamy do udziału w adoracji i prosimy o zapisywanie się na poszczególne godziny na adorację w intencji obrony życia dzieci nienarodzonych - lista jest w zakrystii i kancelarii.
 5. Nasza parafia organizuje w sobotę 6 września 2014 r. pielgrzymkę do sanktuarium w LICHENIU. Koszt:65 zł. Zapisy w zakrystii i kancelarii.
 6. Wszystkim parafianom i gościom życzymy miłej niedzieli.

 

Dzień modlitw za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie – 26 sierpnia 2014 r.

 Episkopat Polski, w związku z natężeniem prześladowań chrześcijan w Iraku i Syrii, wtorek, 26 sierpnia, w Uroczystość Matki Boskiej Częstochowkiej, ustanawia Dniem Modlitw za prześladowanych chrześcijan na Bliskim Wschodzie:

„ Umiłowani w Chrystusie Panu, w ostatnich dniach docierają do nas budzące przerażenie wiadomości dotyczące losu naszych braci i sióstr w wierze żyjących w Iraku, Syrii i Palestynie. Informacje te sprawiają, że w naszych sercach rodzi się ból, a jednocześnie poczucie solidarności oraz chęć niesienia im pomocy. Jak informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, fundamentaliści islamscy dokonują rzezi na społeczności chrześcijańskiej w Mosulu i w innych miejscowościach zamieszkanych przez chrześcijan. Jakże niepokoi fakt, że jeszcze jedenaście lat temu (…) w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, natomiast dzisiaj jest ich zaledwie 150 tysięcy. Smutek i współczucie budzi w nas wołanie ponad miliona naszych braci – wygnanych, umęczonych, pozbawionych domu i ojczyzny, którzy proszą: „nie zostawiajcie nas samych!”. Odpowiadając, w imieniu całego Kościoła w Polsce, na apel Ojca Świętego Franciszka oraz katolickiego Patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego, Louisa Raphaela I Sako (tekst tychże apeli poniżej), który błaga Polaków o gest solidarności, prosimy Was, aby dzień 26 sierpnia br., który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej, był Dniem modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie. Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy świętej i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Prosimy także o podjęcie praktyk pokutnych (droga krzyżowa, różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich.”

Oświadczenie Dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, w imieniu Ojca Świętego Franciszka z 7 sierpnia 2014 roku:

Ojciec Święty z wielkim niepokojem śledzi dramatyczne wiadomości, napływające z północnego Iraku, dotyczące bezbronnej ludności tego kraju. Wydarzenia dotykają w szczególny sposób Wspólnoty chrześcijańskie: mieszkańcy uciekają ze swych wiosek i miast z powodu gwałtownych zamieszek i przemocy, obejmujących coraz większe obszary regionu. Po modlitwie na Anioł Pański w dniu 20 lipca br. Papież Franciszek wołał z bólem: Nasi bracia są prześladowani. Są wygnani, muszą opuścić swe domy, nie mogąc niczego ze sobą zabrać. Tym rodzinom i tym osobom chcę wyrazić moją bliskość i zapewnić o mej nieustannej modlitwie. Najdrożsi Bracia i Siostry, tak bardzo prześladowani! Wiem, jak bardzo cierpicie, wiem, że pozbawiono was wszystkiego. Jestem z wami w wierze w Tego, który zwyciężył zło! W świetle tych niepokojących wydarzeń Ojciec Święty odnawia swoją bliskość duchową ze wszystkimi, którzy przechodzą tę bolesną próbę i łączy się z pełnymi przygnębienia wezwaniami lokalnych Biskupów, prosząc wraz z nimi i dla ich umęczonych Wspólnot o nieustanną chóralną modlitwę, wznoszoną do Ducha Świętego z błaganiem o dar pokoju. Ojciec Święty zwraca się także z pilnym wezwaniem do Międzynarodowej Wspólnoty, ażeby podjęła aktywne działania mające na celu położenie kresu trwającemu dramatowi humanitarnemu i dołożyła wszelkich starań, aby ochronić tych, których dotyka lub którym zagraża przemoc, oraz zapewnić konieczną pomoc, przede wszystkim tę najpilniejszą, tak wielkiej rzeszy ludzi wypędzonych ze swych domów, których los zależy od solidarności innych. Papież zwraca się z apelem do sumienia każdego człowieka i powtarza każdemu wierzącemu: Niech Bóg pokoju wzbudzi we wszystkich prawdziwe pragnienie dialogu i pojednania. Przemocy nie zwycięża się przemocą. Przemoc zwycięża się pokojem! Módlmy się w ciszy, prosząc o pokój, wszyscy, w ciszy… Maryjo, Królowo pokoju, módl się za nami! (po modlitwie na Anioł Pański, 20 lipca 2014 roku).

Przesłanie Patriarchy Louisa Raphaela I Sako Patriarchy Babilonii Kościoła Katolickiego obrządku chaldejskiego

Do wszystkich chrześcijan w Polsce i wszystkich ludzi dobrej woli. Do wszystkich, którzy są zainteresowani tym, aby Irak pozostał Ojczyzną dla wszystkich swoich dzieci. Do wszystkich przywódców, którzy kreują stanowiska i opinie. Do wszystkich, którzy głoszą wolność człowieka. Do wszystkich obrońców godności człowieka i religii.

POKÓJ I MIŁOSIERDZIE OD BOGA! Po zajęciu przez dżihadystów miasta Mosul i ogłoszeniu go państwem islamskim, po kilku dniach spokoju i oczekiwania na przyszłe zdarzenia, nadszedł teraz czas na przedstawienie negatywnych skutków tych wydarzeń dla chrześcijańskiej ludności miasta i jego okolic. Początkowym znakiem było porwanie dwóch sióstr i 3 sierot, które zostały zwolnione po 17 dniach. To uwolnienie przeżyliśmy jako błysk nadziei, jak przejaśnienie się nieba po pojawieniu się chmury burzowej. Nagle zostaliśmy zaskoczeni wiadomością o ogłoszeniu państwa islamskiego i wezwaniem wszystkich chrześcijan do konwersji na islam lub zapłacenie joziah (podatek, który muszą płacić wszyscy nie-muzułmanie żyjący na terenach islamskich) – bez określania dokładnej jego kwoty. Jedyną alternatywą dla chrześcijan jest porzucenie miasta i swoich domostw, udając się na wygnanie tylko w ubraniu, które noszą na co dzień, i bez zabierania jakiegokolwiek innego dobytku. Ponadto, zgodnie z prawem islamskim, po ich odejściu ich domy nie są już ich własnością, ale są natychmiast skonfiskowane jako własność państwa islamskiego. W ostatnich dniach, została namalowana na frontowych ścianach domów chrześcijan arabska litera „N” oznaczająca „Nazara” (chrześcijański). Nie wiemy, co się stanie w następnych dniach, ponieważ w państwie islamskim – szariat lub islamski kodeks prawa zaczyna obowiązywać i na jego podstawie wymagane jest wydanie nowych dokumentów tożsamości dla ludzi w oparciu o przynależność do związku religijnego lub sekty. Ta klasyfikacja oparta na religii lub przynależności do sekty jest dokuczliwa dla muzułmanów, jak również narusza myśl islamską, która wyrażona jest w Koranie w słowach: „Ty masz swoją religię i ja mam moją religię”, jak również w innym miejscu Koran mówi: „Nie ma przymusu w religii”. Ta klasyfikacja stoi też w dokładnej sprzeczności z rzeczywistym życiem i historią świata islamskiego przez ponad 1400 lat i z jego współistnieniem z innymi religiami i narodami na Wschodzie i na Zachodzie. Z całym szacunkiem dla wiary i dogmatów życie toczyło się w braterstwie między chrześcijanami i muzułmanami. Tak wiele chrześcijanie mieli wspólnego z muzułmanami na Wschodzie od początków islamu. Dzielili się wspólnymi słodkimi i gorzkimi doświadczeniami życiowymi. Chrześcijańska i muzułmańska krew została zmieszana, gdy wspólnie bronili swych praw i ziemi. Razem zbudowali cywilizację, miasta i dziedzictwo. Naprawdę jest niesprawiedliwe obecne traktowanie chrześcijan, odrzucanie ich i wyrzucanie z tej ziemi, uznając ich za nic. Oczywiste jest, że w wyniku całej tej dyskryminacji prawnie egzekwowanej może dojść do niebezpiecznego wyeliminowania możliwości współpracy – współistnienia większości i mniejszości. To będzie bardzo szkodliwe dla muzułmanów zarówno teraz, jak i w przyszłości. Jeśli ten kierunek zmian będzie nadal realizowany, Irak stanie twarzą w twarz z katastrofą o wymiarze humanitarnym, obywatelskim i historycznym. Wzywamy z wszelkich sił; wzywamy Was po bratersku, w duchu braterstwa ludzi; wzywamy Was usilnie; wzywamy Was z powodu ryzyka i pomimo ryzyka. Błagamy zwłaszcza naszych irackich braci o ponowne rozpatrzenie i zastanowienie się nad przyjętą strategią i domagamy się poszanowania niewinnych i bezbronnych ludzi wszystkich narodowości, religii i wyznań. Koran – święta księga islamu – nakazał wierzącym szanować niewinnych i nigdy nie wzywa do korzystania ze zdobytych siłą rzeczy, dobytku, własności innych ludzi. Koran nakazuje dać schronienie wdowom, sierotom, biednym i bezbronnym i okazywać szacunek „do siódmego bliźniego”. „Serce każdego mężczyzny i każdej kobiety gości w swoim wnętrzu pragnienie życia w pełni, z którego wyrasta silna tęsknota braterstwa, zapraszająca nas do komunii z innymi, gdzie nie spotykamy wrogów czy przeciwników, ale braci – akceptując ich i kochając” (Papież Franciszek, Światowy Dzień Pokoju 2014). Tego poczucia braterstwa i solidarności tak bardzo teraz trzeba w Iraku, aby pomóc naszemu udręczonemu narodowi pokonać aktualny kryzys, który pogrążył tysiące niewinnych ludzi w lęku, przerażających cierpieniach i ciężkich do zniesienia stratach. Wyrażam wdzięczność za Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie, ogłoszony przez Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i przygotowany przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Uroczystość Matki Boskiej z Jasnogórskiego wizerunku to czas w którym jednoczymy się w wołaniu do Matki Pana, aby dała ocalenie irackim chrześcijanom, jak ocaliła chrześcijaństwo w Polsce. „Zapewniam was jeszcze: Jeżeli dwaj spośród Was zgodnie o coś poproszą, otrzymają wszystko od mojego Ojca, który jest w niebie” (Mt 18,19). Połączmy zatem nasze głosy i serca przed Bogiem w intencji pokoju.

† Louis Rafael Sako, Patriarcha Babilonii Kościoła Katolickiego obrządku chaldejskiego w Iraku

 

 

 

 

 

 XX Ndz 17 VIII 2014 r.

1. W środę w Liturgii wspominamy św. Bernarda, opata i doktora Kościoła, w piątek NMP – Królową.

 2. Nasza Parafia organizuje w sobotę 6 września 2014r. pielgrzymkę do sanktuarium w LICHENIU.  W programie:  droga krzyżowa w Lesie Grąblińskim, w miejscu objawień Matki Bożej w 1852 r; modlitwa
w klasztorze mniszek Zakonu NMP-sióstr Anuncjatek w Grąblinie;  Msza Św. i zwiedzanie Bazyliki w Licheniu.
Koszt: 65 zł. Można zapisywać się w zakrystii i w kancelarii.

3. Życzymy parafianom i gościom dobrej niedzieli.