Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa 29 III 2015 r.   

 1. Dziś ostatnie GORZKIE ŻALE o godz. 18:00.
 2. Po Mszy Świętej Akcja Katolicka rozprowadza pamiątkowy medal wydany przez Centrum Opatrzności Bożej z okazji nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji. Koszt samego medalu, który jest jednocześnie cegiełką na budowę Świątyni Opatrzności, wynosi 30 zł. Zakupując ten ładny, pamiątkowy medal można złożyć spisaną na kartce prośbę o modlitwę w dowolnej intencji. Msza św. zbiorowa w tych wszystkich intencjach sprawowana będzie w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w dniu 7 czerwca o godz. 12.00 na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji z udziałem Episkopatu Polski. Zachęcamy do nabywania.
 3. Zespół Charytatywny od poniedziałku do środy w godz. 8:00-10:00 i 16:30-19:30 w kruchcie kościoła zbiera do kosza dary żywnościowe na paczki świąteczne. Bóg zapłać za każdy dar i ofiarę.
 4. Spotkanie Totus Tuus odbędzie się jutro o godz. 18:30.
 5. Kancelaria parafialna czynna będzie do Wielkiej Środy.
 6. Niedzielą Palmową rozpoczynamy Wielki Tydzień. Przed nami najważniejsze wydarzenia zbawcze upamiętnione w Liturgii TRIDUUM PASCHALNEGO. Postarajmy się, aby czas Triduum Paschalnego, rozpoczynając od Mszy Wieczerzy Pańskiej, był już czasem naszego świętowania we wspólnocie Kościoła.
 7. Kto chciałby jeszcze skorzystać z sakramentu pojednania, prosimy aby uczynił to do środy włącznie. W czasie Triduum Paschalnego wszyscy kapłani uczestniczą w Liturgii i niemożliwe jest spowiadanie. Spowiadamy więc w poniedziałek, wtorek i środę od 6:30 do 9:00 i od 17:00 do 19:30. Natomiast w środę spowiadać będziemy po południu od 17:00 do 24:00.
 8. Zapraszamy osoby śpiewające do włączenia się w przygotowanie liturgii podczas Triduum Paschalnego. Próba odbędzie się w ten wtorek o godz. 19:00 w sali Niepokalanej. Zapraszamy serdecznie wszystkich, którzy chcieliby i mogą pomóc w śpiewie w czasie Triduum.
 9. Plan Triduum w naszej parafii jest następujący: 

DZIEŃ PIERWSZY: JEZUS UKRZYŻOWANY

Msza Wieczerzy Pańskiej – WIELKI CZWARTEK:

godz. 17:00 dla dzieci;   godz.19:00 dla młodzieży i dorosłych.

Liturgia Męki Pańskiej – WIELKI PIĄTEK (obowiązuje post ścisły):

godz.15:00 dla dzieci;     godz. 19:00 dla młodzieży i dorosłych.

Liturgia Godzin: 8:00 – Jutrznia;   12:00 – Godzina Czytań.

DZIEŃ DRUGI: JEZUS POGRZEBANY

WIELKA SOBOTA: Kościół trwa przy Grobie Pańskim, rozważając Mękę
               i Śmierć Chrystusa, powstrzymując się od sprawowania Eucharystii.  

Liturgia Godzin:

            8:00-Jutrznia; 12:00-Godzina Czytań; 19:00-Nieszpory.

Święcenie pokarmów: godz. 6:00 – 19:00 w sali Świętej Faustyny.

DZIEŃ TRZECI: JEZUS ZMARTWYCHWSTAŁY

LITURGIA PASCHALNA = REZUREKCJA = WIELKANOC noc z soboty na niedzielę: godz. 20:00 (przynosimy świece).

PROCESJA REZUREKCYJNA: NIEDZIELA godz.6:00.

 Msze Święte – I Dzień Świąt : godz. 6:30 (po zakończeniu procesji);
             oraz 8:00; 9:00; 10:15; 11:30; 13:00; 14:00 (chrzcielna); 17:00 i 19:00.

Msze Święte – II Dzień: 7:00; 8:00; 9:00; 10:15; 11:30; 13:00; 17:00 i 19:00.

 

 1. Wszystkim życzymy dobrego czasu paschalnego.


Droga krzyżowa ulicami naszej parafii.. piątek 27 marca godz. 20:00.

V Niedziela WP 22 III 2015 r. 

 1. Nabożeństwa Wielkopostne:
  GORZKIE ŻALE – dziś godz. 18:00

          DROGA KRZYŻOWA –– piątek : dzieci-godz.16:30;   dorośli-godz.17:40;

     Droga krzyżowa w najbliższy piątek 27 marca o godz. 20:00 będzie poprowadzona ulicami naszej parafii. Rozpoczęcie o godz. 20:00 przy gmachu Geologii – róg ul. Banacha oraz Żwirki i Wigury. Zapraszamy wszystkich parafian – niech poprzez udział w tym nabożeństwie dokona się wspólne wyznawanie naszej wiary.

 1. W środę przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego oraz Dzień Świętości Życia. W naszej świątyni Msze Święte będziemy sprawować wg codziennego porządku – mimo dnia pracy, postarajmy się uczestniczyć w Eucharystii.
 2. Zapraszamy na Harcerską Drogę Krzyżową , która odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 15:00 w naszej świątyni.
 3. Spotkanie młodzieży z naszego Dekanatu odbędzie się w najblizszą sobotę. Zapraszamy młodzież z naszej parafii, aby uczestniczyła w spotkaniu, które będzie ważnym etapem w przygotowywaniu Światowych Dni Młodzieży. Rozpoczęcie o godz. 11ej w kościele św. Franciszka na Okęciu przy ulicy Hynka.
 4. Została przygotowana księga intencji mszalnych i można zamawiać w kancelarii lub zakrystii intencje na drugie półrocze 2015 roku.  
 5. Organizujemy w czasie wakacji parafialną pielgrzymkę do LOURDES w terminie 8 – 12 VII 2015 r. Więcej informacji oraz zapisy w zakrystii lub kancelarii.
 6. Za tydzień NIEDZIELA PALMOWA – tylko na początku każdej Eucharystii dokonamy obrzędu poświecenia palm; prosimy o punktualne przybycie na Liturgię.
 7. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim za udział w Misjach i Nawiedzeniu. Niech zostanie w naszych sercach to umocnienie, które przez Obraz Jasnogórski stało się naszym doświadczeniem wiary. Jeśli chodzi o tzw. osobiste akty oddania, które podejmowaliśmy, to warto byłoby je podstemplować pieczątkami parafialnymi. Prosimy więc indywidualnie przynieść je do zakrystii lub do kancelarii i w ten sposób będzie można niejako potwierdzić uczestnictwo w Nawiedzeniu.
 8. W przyszłą niedzielę, Akcja Katolicka będzie rozprowadzała pamiątkowy medal wydany przez Centrum Opatrzności Bożej z okazji nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji. Koszt samego medalu, który jest jednocześnie cegiełką na budowę Świątyni Opatrzności, wynosi 30 zł. Zakupując ten bardzo ładny, pamiątkowy medal można złożyć spisaną na kartce prośbę o modlitwę w dowolnej intencji. Msza św. zbiorowa w tych wszystkich intencjach sprawowana będzie w Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich w dniu 7 czerwca o godz. 12.00 na zakończenie peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej Archidiecezji z udziałem Episkopatu Polski.
 9. Caritas Archidiecezji Warszawskiej zachęca do przekazywania 1% podatku dla Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

 Aby zadysponować na rzecz Caritas Archidiecezji Warszawskiej kwotę 1% swojego podatku dochodowego należy właściwie wypełnić formularz:

 • znaleźć w formularzu PIT część zatytułowaną: „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”;
 • wpisać w rubrykę nr 131 numer KRS Caritas AW –  0000225750;
 • wpisać w rubrykę nr 132 kwotę 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcesz przeznaczyć 1% na szczegółowy cel, należy w następnej części zeznania zatytułowanej „Informacje uzupełniające”:

 • w rubryce nr 133 wskazać cel szczegółowy (może nim być np. działalność naszego Zespołu Caritas w Parafii Św. Jakuba Warszawa Ochota);
 • w rubryce nr 134 postawić krzyżyk wyrazić zgodę na przekazanie przez Urząd Skarbowy do Caritas AW Twojego imienia, nazwiska, adresu i wysokości przekazanej kwoty, co umożliwi nam zadysponowanie środkami na cel szczegółowy.


rekolekcje dla młodzieży z liceum i gimnazjum

IV Niedziela WP 15 III 2015 r. 

 1. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim za udział w Misjach i Nawiedzeniu. Niech zostanie w naszych sercach to umocnienie, które przez Obraz Jasnogórski stało się naszym osobistym doświadczeniem wiary. Jeśli chodzi o tzw. osobiste akty oddania, które podejmowaliśmy, to warto byłoby je podstemplować pieczątkami parafialnymi. Prosimy więc indywidualnie przynieść je do zakrystii lub do kancelarii i w ten sposób będzie można niejako potwierdzić pamiątkę Nawiedzenia.
 2. We wtorek, 17 marca przypada rocznica erygowania naszej parafii. Arcybiskup Aleksander Kakowski dnia 17 marca 1918 r. ustanowił parafię Świętego Jakuba na Ochocie, a pierwszym proboszczem był ks. Jakub Dąbrowski. Dziękujmy Bogu za budowniczych, fundatorów i wszystkich, którzy troszczyli się, by nasza świątynia mogła zaistnieć. Dziękujmy za wszystkich duszpasterzy, którzy na przestrzeni istnienia parafii podejmowali posługę duszpasterską wśród nas.
 3. W czwartek, 19 marca, obchodzimy Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca NMP.
 4. Zapraszamy na NABOŻEŃSTWA WIELKOPOSTNE:

        Gorzkie Żale – niedziela godz. 18:00

        Droga Krzyżowa – piątek: dzieci godz. 16:30;  dorośli godz. 17:40; młodzież i studenci godz. 20:00.

 1. W tym tygodniu odbędą się rekolekcje dla młodzieży z liceum i gimnazjum. Wszystkich prosimy o modlitwę w intencji młodego pokolenia.
 2. Spotkanie Akcji Katolickiej odbędzie się jutro o godz. 18:00.
 3. Zapraszamy wolontariuszy ŚDM na spotkanie, w czwartek, 19 marca o godz. 20.00 w Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego.
 4. W najbliższą sobotę po Mszy Świętej o godz. 19:00 w naszej świątyni zostaną poprowadzone modlitwy o uzdrowienie.
 5. Została przygotowana księga intencji mszalnych. Od jutra będzie można zamawiać w kancelarii intencje na drugie półrocze 2015 roku.
 6. Organizujemy w czasie wakacji parafialną pielgrzymkę do LOURDES w terminie 8 – 12 VII 2015 r. Więcej informacji oraz zapisy w zakrystii lub kancelarii.
 7. W Bazylice Świętego Krzyża w najbliższy piątek o godz. 19:30 odbędzie się koncert pasyjny pt. „Jasnogórska Golgota”. Udział w nim weźmie Ernest Bryll, Joanna Lewandowska i Marcin Styczeń. Będzie to koncert charytatywny na rzecz Podlaskiego Hospicjum w Nowej Woli.
 8. Caritas Archidiecezji Warszawskiej zachęca do przekazywania 1% podatku dla Caritas Archidiecezji Warszawskiej.

Aby zadysponować na rzecz Caritas Archidiecezji Warszawskiej kwotę 1% swojego podatku dochodowego należy właściwie wypełnić formularz:

 • znaleźć w formularzu PIT część zatytułowaną: „Wniosek o przekazanie 1%  podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego”;
 • wpisać w rubrykę nr 131 numer KRS Caritas AW –  0000225750;
 • wpisać w rubrykę nr 132 kwotę 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.

Jeśli chcesz przeznaczyć 1% na szczegółowy cel, należy w następnej części zeznania zatytułowanej „Informacje uzupełniające”:

 • w rubryce nr 133 wskazać cel szczegółowy (może nim być np. działalność naszego Zespołu Caritas w Parafii Św. Jakuba Warszawa Ochota);
 • w rubryce nr 134 postawić krzyżyk wyrazić zgodę na przekazanie przez Urząd Skarbowy do Caritas AW Twojego imienia, nazwiska, adresu i wysokości przekazanej kwoty, co umożliwi nam zadysponowanie środkami na cel szczegółowy. 


NAWIEDZENIE OBRAZU MB JASNOGÓRSKIEJ 7 III 2015 r.

 III niedziela Wielkiego Postu   8 III 2015 r.

 1. Trwa Nawiedzeniu Obrazu MB Jasnogórskiej w naszej parafii. Dziękujemy wszystkim za udział w Misjach i Uroczystości Nawiedzenia Obrazu MB Częstochowskiej. Dziś o godz. 17:00 odprawimy Mszę Świętą dziękczynną za obecność Obrazu MB w naszej parafii i za otrzymane dary duchowe. Słowa podziękowania kierujemy do Ojców Paulinów – ojca Mariusza i ojca Ryszarda za ich posługę słowa i modlitwy podczas Misji. Nabożeństwo pożegnania rozpoczniemy o godz. 18:00, a o godz. 18:30 Obraz Matki Bożej odjedzie do parafii Św. Barbary. Zachęcamy do ofiarowania czasu na modlitwę z Matką Bożą.
 2. Droga Krzyżowa w piątek:  dzieci godz. 16:30; dorośli godz. 17:40; młodzież i studenci godz. 20:00.
 3. Odpowiadając na prośbę papieża Franciszka o modlitwę i adorację „24 godziny dla Pana”, w naszej Świątyni będzie trwała adoracja w piątek od godz. 20:00 i przez całą noc aż do godziny 6:00 w sobotę. Byłoby dobrze, gdybyśmy włączyli się w modlitwę i adorację, ale też prosimy o zapisywanie się na listę czuwania w zakrystii lub kancelarii.
 4. Organizujemy w czasie wakacji parafialną pielgrzymkę samolotowo-autokarową do LOURDES w terminie 8 – 12 VII 2015 r. Więcej informacji w zakrystii lub kancelarii.
 5. Zapraszamy rodziców klas II na spotkanie jutro o godz. 19:00 do sali św. Faustyny.
 6. „24 godziny dla PANA”

W Orędziu na Wielki Post 2015 Ojciec Święty Franciszek napisał m.in.: „Nie lekceważmy siły modlitwy wielu! Inicjatywa 24 ore per il Signore – 24 godziny dla Pana – która, jak ufam, będzie podjęta w całym Kościele, także na szczeblu diecezjalnym, w dniach 13 i 14 marca, ma być wyrazem tej potrzeby modlitwy”.

        Odpowiadając na prośbę papieża, w ramach inicjatywy duszpasterskiej 24 godziny dla Pana, w trzech wybranych kościołach Warszawy w łączności z papieżem Franciszkiem i całym Kościołem Powszechnym będzie trwała modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu: w kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu,
w kościele Św. Jakuba Apostoła na Ochocie (przy Placu Narutowicza), w kościele Św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole (ul. Deotymy41). w naszej Świątyni będzie trwała adoracja w piątek od godz. 20:00 i przez całą noc aż do godziny 6:00 w sobotę. Byłoby dobrze, gdybyśmy włączyli się w modlitwę i adorację, ale też prosimy o zapisywanie się na listę czuwania w zakrystii lub kancelarii.

 

 1. Wszystkim życzymy dobrej niedzieli pod opieką Matki Bożej.


Dziś rozpoczęliśmy MISJE PARAFIALNE

II Niedziela WP 1 III 2015 r. 

 1. Rozpoczęliśmy MISJE PARAFIALNE, które prowadzą ojcowie Paulini: ojciec Mariusz i ojciec Ryszard.
 2. W sobotę 7 marca będziemy przeżywać UROCZYSTOŚĆ NAWIEDZENIA OBRAZU MB CZĘSTOCHOWSKIEJ. Przypominamy, że przed godz. 19-tą Obraz przybędzie do nas z parafii św. Alojzego Orione z ulicy Lindleya. Zapraszamy wszystkich i prosimy o zaproszenie swoich sąsiadów i przyjaciół.
 3. Kilka informacji i próśb związanych z Misjami:
 • Dziś wyświetlimy w kościele film Tajemnica Tajemnic. Jest to film dokumentalny trwający 55 minut. Film opisuje historię Polski, świata i Kościoła z perspektywy działań Prymasa Tysiąclecia i polskiego Papieża. Zapraszamy na film, który wyświetlimy dziś dwa razy: o godz. 16:00 i o godz. 20:00.
 • Dziękujemy tym, którzy już zgłosili się do posługi liturgicznej w czasie misji czyli do czytania Słowa Bożego, śpiewania psalmu, wypowiadania wezwań modlitwy wiernych. Ale czekamy jeszcze na kolejnych chętnych i prosimy o zgłaszanie się do zakrystii.
 • Zwracamy się do panów, w miarę młodych i silnych, którzy będą potrzebni przy procesji i niesieniu Obrazu w dniu 7 marca. Panów prosimy o zgłoszenie się do zakrystii.

 

 1. W środę, w czasie naszych Misji, nasza świątynia będzie także tzw. Kościołem stacyjnym i dlatego trochę inny plan godzin liturgii po południu – mamy to wszystko zapisane w naszych programach.
 2. Zespół Charytatywny zbiera dziś do puszek ofiary dla najbardziej potrzebujących w naszej parafii. Bóg zapłać za każdą złożoną ofiarę.
 3. Życzymy wszystkim dobrej niedzieli i dobrego tygodnia.